Останні новини

Інформаційна сторінка до 80 роковин від дня трагедії в Бабиному Яру "Понад 70 тисяч розстріляних за два роки" Дорога смерті

29 вересня 1941 року був проведений перший масовий розстріл єврейського населення у Бабиному Яру в окупованому нацистами Києві. 79 років тому десятки тисяч євреїв пройшли "дорогою смерті". Суспільне зібрало факти про трагедію Бабиного Яру.

До Другої світової війни в Києві жили близько 50 тисяч євреїв. З початком військових дій на території СРСР багато втекли на схід, вглиб країни, інші — пішли на фронт, а більшість з тих, хто залишився в місті, розстріляли нацисти. Переслідувати євреїв відразу, як німці взяли Київ: їх виловлювали на вулицях, у дворах і били.

За хвилину вбивали 40-45 осіб

За два дні до першого масового розстрілу на стінах будинків, огорожах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: "Усі євреї міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8:00 на ріг Мельникової і Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний".
   До Бабиного Яру рухалася маса людей з різних районів Києва. На місці від натовпу відділяли 30—40 осіб і під конвоєм вели "реєструватися". У людей відбирали всі документи і цінності, потім примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, на протилежному боці якого на спеціально обладнаній дерев'яній платформі сидів кулеметник. Під вогонь кулемета поліцаї заганяли палицями розгублених голих людей, не даючи їм схаменутися і зорієнтуватися. Тіла розстріляних скочувалися на дно яру. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами тіл, зверху їх присипали землею.
   Що таке Бабин Яр? Це урочище в північно-західній частині Києва, між районами Лук'янівка і Сирець. Поза Україною відомий саме через масові розстріли у 1941-1943 роках.

Наймолодшій жертві було 3 дні

Наймолодшій жертві було 3 дні, тоді як найстаршій — 103 роки. 29 вересня нацисти до 18:00 розстріляли близько 22 тисяч людей. Інших загнали на ніч у порожні гаражі на вулиці Табірній (сучасна Дорогожицька) і вбили наступного дня. За 29-30 вересня загинула 33 771 особа. Потім німецькі сапери підірвали схили, щоб засипати тіла, і змусили військовополонених вирівняти дно яру.
   Британське видання Daily Mail заявляло, що однією з наймолодших жертв у Бабиному Яру також стало двотижневе немовля.
   "Ми ніколи не дізнаємося, чи була убита дитина таким же чином (пострілом в потилицю - ред.), тому що, щоб заощадити набої, солдати іноді забивали маленьких дітей до смерті або залишали їх, щоб вони були розчавлені вагою падаючих тіл", - йдеться в статті.

Розстріли заглушали музикою і звуком літака

Розпачливе ридання, крики поліцаїв, благання про допомогу, прокляття катам і молитви заглушувалися веселими мелодіями вальсів з гучномовців і гуркотом літака, який безперервно літав над яром.

Врятувалося лише 29 людей

Врятованими були, переважно, діти. У багатьох своїх інтерв'ю, вже дорослі, вони пригадували, як їх рятували няні, бабусі та батьки ціною власного життя. Протягом багатьох років ці люди приховували власне походження і переховувалися як від нацистів, так і від радянської влади.
    Вже відступаючи з Києва, німці намагалися приховати сліди тяжких злочинів і частково знищили концтабір, розкопали і спалили десятки тисяч тіл в Бабиному Яру.

Понад 70 тисяч розстріляних за два роки

Масові розстріли у Бабиному Яру проводилися і пізніше, аж до визволення Києва від окупації. Зокрема, 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року — трьох футболістів київського "Динамо": Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка, яких звинуватили у службі на НКВС СРСР. У 1941—1943 роках у Бабиному Яру розстріляно 621 члена Організації українських націоналістів, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.
   Встановлено, що протягом двох років розстріляли мінімум 70 тисяч осіб. Точної цифри немає і досі. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — до 150 тисяч осіб. У 1946 році радянською владою наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.
   За даними історика і наукового співробітника Музею історії Києва, відповідального секретаря Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації у Бабиному Яру були розстріляно 90–100 тисяч людей, з них приблизно 65–70 тисяч євреїв.

Література

1. Історія України: Документи. Матеріали. Посібник. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – С.352.
2. Історія України: Універсальний ілюстрований довідник – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО» - 2008. – С.442.
3. Малий словник історії України/ В. Смолій, С.Кульчицький, О. Майборода та ін. – К.:Либідь, 1997. – С.49.
4. Бабин Яр -  Вікіпедія. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BD_%D0%AF%D1%80. – Назва з екрану.
5. Хто, коли і як загинув у Бабиному Яру. Режим доступу: https://old.uinp.gov.ua/news/khto-koli-i-yak-zaginuv-u-babinomu-yaru-istorichna-dovidka-do-75-kh-rokovin-zlochinu. – Назва з екрану.
6. Бабин Яр: конвеєр смерті на околиці Києва. Режим доступу: https://www.dw.com/uk/%D0%B1%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BD-%D1%8F%D1%80-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%94%D1%80-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%82%D1%96-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%96-%D0%BA%D0%B8%D1%94%D0%B2%D0%B0/a-50623390. – Назва з екрану.
7. 1941 рік: трагедія Бабиного Яру. Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/blogs/2016/09/160929_upd_tsalyk_babyn_yar_dk. – Назва з екрану.
8. Бабин Яр: нові документи. Пишемо історію. Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=QeTSJijjZmw. – Назва з екрану.