А на землі до кожного створіння
Така безмежна радість прийде вмить:
Великий день, Великдень, Воскресіння
Очистить душу, рани загоїть
Надія Кметюк
16 квітня православні християни відсвяткували Великдень. Цей світлий день нагадує нам про диво воскресіння Сина Божого і відзначається протягом багатьох століть. Для українців Великдень – основне річне свято. Його традиції передаються з покоління в покоління. Важливо знати і пам’ятати ці традиції, які йдуть від дідів-прадідів, адже саме це єднає нас, як народ, дає надію і віру у краще майбутнє.
Саме темі Великодня були присвячені позакласні заняття з дитячої літератури останніх двох тижнів. Звичайно, ці заняття виглядали зовсім не так, як кілька років тому. В аудиторії за круглим столом збиралися викладачі й студенти, у невимушеній атмосфері чаювали, пригощались смачними пасками, читали вірші, розповідали про Великодні традиції своїх родин… На жаль, такий формат спілкування поки що неможливий. Проте заняття «Великодня тематика в українській та зарубіжній дитячій літературі» відбулися в онлайн-форматі. Студенти обговорювали проблему художніх видань про Великдень - збірників оповідань, повістей, романів для дітей, яких на сьогоднішній день в Україні обмаль. Згадували збірку «Великоднє диво», до якої увійшли твори за євангельськими сюжетами, авторські легенди, літературні обробки народних легенд, казки, а також добірка творів про писанки. Неабиякий інтерес викликало оповідання В. Скуратівського «Ой, весно, весно, днями красна», з якого студенти дізналися про традиції святкування Великодня на Волині. Вони порівнювали звичаї своєї родини з тими, які описує автор. Прозвучали українські гаївки, або ж «гагілки» (в різних місцинах цю обрядову пісню називають по-різному): «Подоляночка», «А ми просо сіяли», «Кривий танець» та ін., що згадувались у творі В. Скуратівського. В наш час почути гаївку в «живому» народному виконанні, як це було у селах, навіть у часи застою та войовничого атеїзму, - рідкісне щастя. І все ж почути можна. Хоча здебільшого гаївки стали фольклорним фактом літератури, культури і предметом фольклористичних досліджень.
Студенти поповнили свої знання й про традиції святкування Великодня у Польщі та країнах Британської Співдружності, які описані у художніх творах, а саме: у повісті Іоанни Хмелевської «Путівці» та романі австралійської письменниці Л. Моріарті «Таємниця мого чоловіка».
На занятті звучали поезії про Великдень П. Воронька, Лесі Храпливої-Щур, Р. Завадовича, Л. Глібова, К. Перелісної, Леоніда Полтави, Грицька Чупринки та інших авторів. За матеріалами занять створено навчальний відеопроєкт «Великодній світанок».
Викладач дитячої літератури Наталія КОЗОРОЗ