Літературно-публіцистична виставка
Цього року Україна вперше відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.
Ми приєдналися до європейської традиції відзначення цієї дати. Для Європи 8 травня – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу війни, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними. Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією й несправедливістю.
День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат. На вшанування пам’яті про кожного, хто, долаючи втрати і горе, приклав титанічні зусилля в боротьбі з нацизмом, а також усіх жертв цієї страшної війни, бібліотека фахового педагогічного коледжу підготувала тематичну літературно-публіцистичну виставку «Подвиг… Перемога… Пам’ять». Друга світова війна, протягом якої були скоєні жахливі, нелюдські злочини, залишила після себе біль та гіркі спогади. У цій війні український народ, здобуваючи перемогу над нацизмом спільно з народами інших країн, заплатив безмірно високу ціну.
Представлені документи дають розуміння необхідності переосмислення подій Другої світової війни, чесний діалог навколо складних сторінок минулого. Запропоновані матеріали розкривають місце і роль України у Другій світовій війні, внесок українського та інших народів у перемогу над нацизмом, розповідають сувору правду про ті важкі роки, коли кожен день відбувався подвиг, висвітлюють різні аспекти життя українців в умовах воєнного часу.
Видання присвячені долям людей що пройшли всю війну або героїчно загинули в боротьбі з нацизмом. Вони воювали на фронтах, приймали участь у партизанському русі, підпільних мережах, організаціях українського визвольного руху проти окупантів.
Висвітлено життя простих мешканців, які пережили бойові дії на рідній землі; усі жахи нацистського «нового порядку» на окупованих територіях; післяокупаційне життя в умовах воєнного часу; знищення євреїв та ромів у ході Голокосту, хворих у психічних лікарнях, інвалідів у інтернатах; травматичні спогади про страх, виживання, евакуацію, розлуку найуразливіших свідків війни – дітей.
Значна увага приділяється маловідомим життєвим історіям українських примусових робітників, масштабу цього процесу та опору з боку населення; репатріації військовополонених та цивільних осіб, які під час війни опинилися за межами своєї країни.